“BELSA Plaza B Blok’un satışını haksız bir kazandırma olarak görüyoruz”

Eski başkan Nevzat Doğan'ın döneminde,  İzmit Belediyesi tarafından borçları nedeniyle SGK’ya devredilen, 176 bağımsız bölümden oluşan BELSA Plaza B Blok’un satışı 17 milyon 310 bin lira ile Bingöllü İş İnsanı Mustafa Hatipoğlu tarafından satın alındı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, temmuz ayında gerçekleştirilen satış ile ilgili bugün İzmit Belediye binasında B Blok satışı hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi.

“2020 YILINDA 1 MİLYON 42 BİN KİRA ALINDI”

Hürriyet yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kamu vicdanına sığmayan bu satış ile ilgili bilgiler, belgeler paylaşmak istiyoruz. 21 Aralık 2016 yılında İzmit Belediyesi encümen kararı ile BELSA Plaza B Blok, 176 bağımsız bölümden oluşan, 176 ayrı tapusu olan SGK’ya 16 milyon 119 bin 875 liraya prim borçlarına karşılık devredildi. 2016 yılından itibaren SGK’nın tapulu yeri olarak alınmış oldu. O süre içerisinde İzmit Belediyesi’nin de orada kullandığı, vakfın kullandığı yerler var. İzmit Belediyesi kiracı kılındı; 2016 yılından bu yana ciddi bir aylık kira ödüyor. İzmit Belediyesi’nden sadece 2020 yılında 1 milyon 42 bin lira kira alındı. Diğer kiracılar ne ödüyor onu bilmiyoruz.

“DEFALARCA YAZILI VE SÖZLÜ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Bu binayı tekrar İzmit Belediyesi’ne kazandırmak için çok ciddi mücadele verdik. Defalarca yazılar yazdık devretsinler diye. Vadi İzmit’te satışı değerli konutlarımız var ki satış kabiliyetleri çok yüksek. Vadi İzmit’e karşılık devredin diye yazılar yazdık. Bu konutlarla B Blok’un takas edilmesi ve satışların durdurulması diye yazı yazmışız. Kira borçlarımıza karşılık Vadi İzmit konutlarını vermeye hazırız demişiz. Temmuz 2020 yılında da 15 milyon bedel üzerinden takas edin demişiz. Defalarca yazılı ve sözlü görüşmeler de gerçekleştirildi. Ne yazık ki bütün bu yazılarımız, taleplerimiz her seferinde uygun değildir diyerek reddedildi. 2 Nisan 2021 tarihinde SGK yönetimi bu kadar yüksek bir değeri olan bir mülkü satışa çıkardı.

“İHALEDEN BİR GÜN ÖNCE AYRI AYRI SATILDI”

2016 yılında İzmit Belediyesi’nden 16 milyon 119 bin liraya devir aldığı bu mülkün muhammen bedeli 5 yıl sonra 16 milyon 500 bin liraya satışa çıkartıldı ve ihale yapıldı. Bu ihaleye bir firma ve bir şahıs olmak üzere iki katılımcısı vardı. Firma 17 milyon 300 bin lira verdi; ne ilginçtir ki bir şahıs da 17 milyon 310 bin lira teklif etti ve burasının satışı gerçekleştirildi. Bu ihaleden sadece bir gün önce aynı SGK, Karamürsel’de Dereköy Mahallesi’nde bazı apartmanları satışa çıkarttı. Ayrı ayrı satışa çıkarttı ancak ne hikmetse bu kıymetli mülk, ayrı ayrı satabilecekken toplu bir şekilde sadece 17 milyon 310 bin liraya satıldı. Vadi İzmit’teki konutları, daireleri tek tek satıyoruz. 37 daire satışımızdan, tek tek satmanın sayesinde 1 milyondan fazla artış var.

“KAMU KAZANSIN DEDİK”

BELSA Plaza kentin göbeğinde ticari bir merkez. 1 milyon gibi bir fark yaratabiliyorsak BELSA B Blok’ta 176 tane dükkan tek tek satılsa yaratabileceği değeri siz düşünün. Bugün 30-40 metrekare dükkanlar bile merkezde 500 bin liradan aşağı değil. Bu dükkanlar nasıl olur da 100 bin lira bile etmez. İhale bittikten sonra yine ‘iptal edin, satışı durdurun’ diye yazı yazdık; ısrarla talep ettik. Madem bu paraya satıyorsunuz kamu kazansın dedik. Bu paraya neden belediyeye satılmaz? Ama ne yazık ki o talebimiz de reddedildi. Çeşitli bahanelerle böylesi kıymetli bir mülk, emsalleri dünya paraya satılırken, BELSA’da Milli Emlak 15 metrekarelik bir yeri 562 bin lira gibi bir rakama satmışken bu kıymetli ticari alanlar yüz bin lira bile etmedi. Tanesi 500 bin liraya satsanız en az 70-80 milyonluk bir değerden bahsediyoruz. 17 milyon gibi komik bir rakama satılmış bulunmakta.

“HAKSIZ BİR KAZANDIRMA OLARAK GÖRÜYORUZ”

Biz SGK insafa gelir, kurumlararası iletişim kültürü gelişir diye çok bir açıklama yapmadık ama görüşmelerimiz bir türlü kamu yararına sonuç vermedi ve kişi yararı üstün tutuldu. 5 yıl önce 16 milyona alınan yer 5 yıl sonra 17 milyon gibi komik bir rakama, yok pahasına satıldı. 2016 yılında ortalama dolar kuru 2,7 liraydı. B Blok’un o dönemki SGK’ya devir parası 16 milyon olarak hesaplandığında 5 milyon 770 bin liraydı. 2021 yılında ise 18 Temmuz’da dolar kuru 8,5 lira. Düşünün kaç katı etmiş? B Blok’un satış parasını dolara çevirdiğimizde 2 milyon dolar ediyor. Neredeyse yüzde 65 kadar değer kaybı söz konusu. İnsanın aklına birçok soru geliyor ‘acaba başka hesaplar mı vardı’ diye. Bu satış kamu vicdanını yaralıyor mu yaralamıyor mu? Haksız bir kazandırma olarak görüyoruz. SGK’nın sürekli zarar etmesinin sebebi bu kamu mallarının yok pahasına satılması mı? 5 yıl sonraki değerlendirme neye göre yapıldı? Birilerinin hesap vermesi gerekiyor.

İhaleye giren firma ve kişilerin üzerindeki mal varlıkları nedir? Bu satışın bir siyasi ayağı var mıdır? Geçmişte iş ilişkileri var mıdır? Bunların altından çok şey çıkacak. Bütün milletvekilleri, siyasiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı acilen buna dur demeye davet ediyoruz. Mutlaka bu bina tekrar İzmit halkına geri verilmeli. İzmit’i sata sata bitiremediler”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7918473/belsa-plaza-b-blokun-satisini-haksiz-bir-kazandirma-olarak-goruyoruz