Ayyıldız: TÜİK, itiraf ve ilan etmek zorunda kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi'ni açıkladı.  Buna göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 19,58, aylık yüzde 1,25 arttı. TÜFE'de 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,04, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,58 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,42 artış gerçekleşti.

“İTİRAF VE İLAN ETMEK ZORUNDA KALMIŞTIR”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Kocaeli İl Temsilcisi Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız, enflasyon rakamlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Ayyıldız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; TÜİK tüm çabalarına rağmen Eylül ayı enflasyonunu masa başında ancak yüzde 1,25’e indirebilmiştir ve TÜİK onca gizleme çabalarına rağmen tüm memur ve emeklilerinin Eylül ayında yüzde 1.23 yoksullaştığını itiraf ve ilan etmek zorunda kalmıştır. Sokaktaki vatandaştan Cumhurbaşkanı’na kadar herkesin pahalılıktan şikayet ettiği bir ülkede TÜİK’in verilerini nereden ve nasıl topladığı gerçekten muammaya dönüşmüştür. TÜİK verilerine göre Ekim ayı kira artış oranının da yüzde 16.42 açıklanması kiracıların korkulu rüyasıdır.

“BÜTÇEYE PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİR”

Oranlar TÜİK’in itiraf edebildikleri, gözden kaçırmayı beceremedikleridir.  Vatandaşın yaşadığı pahalılık ve yoksulluk giderek feryada dönüşmektedir. İmzanın mürekkebi kurumadan “merdivenaltı” 6’ncı Dönem  toplu sözleşmenin neyin karşılığında imzalandığı da açığa çıktı: İşçi sendikaları kamu işçilerinin kayıplarını taban maaşlarına yapılan artış ve refah payı ile karşılama başarısın gösterilirken, sözde yetkili memur sendikalarının aynı hükumetin aynı bakanı ile işçi sendikalarından 12 gün sonra imzaladıkları “merdivenaltı toplu sözleşme” ile tüm taleplerinden vazgeçme karşılığında anayasanın, uluslararası sözleşmelerin  ve yasaların güvence altına aldığı örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldıran bir teklifin altına imza atma onursuzluğunu kabullenilebilmiştir. Ne yazık ki; tüm memurların ve emeklilerinin maaşlarına yansıyacak seyyanen artış da bütçeye peşkeş çekilmiştir.

“VERİLEN YETKİYİ KÖTÜYE KULLANDI”

Böylece, tüm memurların maaşlarına her ay yapılacak 94,35 TL tutarındaki artış, memurların emeklilik tazminatlarındaki 3,333 TL’den başlayan fark,  2 milyon 175 bin memur emeklisinin aylıklarına her ay yapılacak 104,00-110,93 TL tutarındaki artış bütçeye iade edilmiştir. Memur ve emeklilerine yapılacak bu ödemeleri “ekonomik bir sorun” olarak gören ve bu sorunun önlenmesi için “başka bir öneride” bulunduklarını kamuoyuna açıklayan bir bakan karşısında,  verilen yetkiyi kötüye kullanarak kendi üyelerinin hak ve taleplerini bile peşkeş çekebilen bir konfederasyonun varlığı da Türkiye’nin ayıbı olarak tarihe geçecektir.

“NELERİ KAYBETTİKLERİNİN GÖSTERGESİ”

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyonu ile ( aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Temmuz ayında aylığındaki 120 TL’lik artışın tamamı erimiş, dönemin bitmesine 3 ay kala 54,27 TL enflasyon alacağı doğmuştur.Dönemin bitmesine 3 ay kala tamamen erimiştir. Kamu görevlileri ve emeklileri yılbaşına kadar enflasyon kayıplarını sineye çekeceklerdir.Bu kayıplara vergi dilimi kayıplarının da eklenmesi ‘karakolda doğru söyleyip mahkemede şaşan’ sahte ve sarı sendikaların memurlara neleri kaybettirdiklerinin de bir göstergesidir.”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7933959/ayyildiz-tuik-itiraf-ve-ilan-etmek-zorunda-kaldi