Berberler’in başkanı Bozkurt yeniden aday!

Kocaeli Berberler ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Bozkurt ev sahipliğinde bugün İzmit’te bulunan MEG yemekte basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Bozkurt’un yanı sıra oda yöneticileri ve üyeler katılım sağladı.

“ÇOK SIKINTI YAŞADI ESNAFIMIZ”

Bozkurt tarafından yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi, “Esnaflarımızdan bize gelen talepleri istinaden denetim ve yönetim kurulu arkadaşlarımızla yaptığımız istişare sonucu 2022 Ocak-Mart aylarında gerçekleştirilecek olağan kongremizle ilgili aldığımız kararı kamuoyuyla paylaşmak adına bir araya geldik. Halen daha devam eden Covid-19 salgını nedeniyle ilk kapanan esnaf berber ve kuaförler oldu. Bu süreçte gerçekten çok sıkıntı yaşadı esnaflarımız. Yönetim kurulu olarak esnaflarımızın bu mağduriyetini gidermek adına gerekli kurum ve kuruluşlarla sürekli istişare içinde olduk.

DESTEKLERİ ANLATTI

İlk talebimizi de Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a oldu. Gıda kolisi ve hijyen paketi talimatında bulunduk. Bizden Kocaeli’deki bütün berber ve kuaförlerin sayılarını istediler. Kısa zamanda gıda kolisi ve hijyen paketi olarak esnaflarımıza destek geldi. Yaklaşık 50 günlük bir kapanış süremiz oldu. Nakit ihtiyacı da duydu esnaflarımız. Bu talepleri de yine Büyükşehir Belediye Başkanımıza ilettik. Başkanımız ‘hukuki boyutunu inceleyelim; gerekirse bütün yatırımlarımızı durdurur, esnafın yanında oluruz’ diye söz sarf etti. 41 Kart adı altında esnafımıza yaklaşık her ay bin lira 5 ay 5 bin lira destek sağladı. Bu gerçekten önemli bir destekti. İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet de ilçe sınırında bulunan esnaf ve işyeri sahiplerine nakit desteği çalışanlarına da gıda kolisi desteği verdi.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE PROJELERİMİZ VARDI”

Devletimizden de taleplerimiz oldu. 3 bin lira hibe desteği, kira yardımı gibi destekler belli kriterler çerçevesinde esnafımıza verildi. Gelinen noktada esnaflarımız aday mısınız diye sordu. Gerekli değerlendirmeleri yaptık. Pandemi döneminde bir takım projelerimiz vardı; bunları erteledik. 3 Kasım’da sektörümüzle ilgili bir eğitim çalışmamız olacak. Bütün esnafımız davetlidir. 2022 Ocak-Mart ayları arasında, esnafımızdan gelen talep doğrultusunda arkadaşlarımızla birlikte devam edeceğimizi ve aday olduğumuzu paylaşmak isterim. Yapılacak kongrenin bizlere ve camiaya hayırlı olmasını diliyorum.

“İLK FUARIMIZI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Esnaflarımızdan bize yeniden görev verildiği taktirde önümüzdeki yıl sektörümüze destek olacak ilimizde bir fuar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili ön görüşmeler yapıldı; Kocaeli Fuar Merkezi hasar gördüğü için onun yapımı sürecek. İnşaat bittikten sonra Kocaeli’de ilk olacak fuarımızı gerçekleştireceğiz. Büyükşehir belediyemiz her türlü desteği vereceğini ifade etti.

RUHSAT SORUNU GÜNDEME GELDİ

Ruhsat sorunlarıyla ilgili de konuşan Bozkurt, “Ruhsat alamayan ve kayıt olamayan arkadaşlarımız var. İlçelerdeki arkadaşlarımız da var. İzmit Belediyesi gayretli bir çalışma yaptı; birçok işyeri kayıt altına girdi. İşyeri ya da bina ile ilgili sıkıntılardan dolayı ruhsat alamayanlar oluyor. Bütün ilçeleri listeleyip verdik belediyelere. Bakanlığa dahi gönderdik” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7942296/berberlerin-baskani-bozkurt-yeniden-aday