Çocukların davranışları bizim aynamızdır

Kartepe Belediyesi tarafından ilk defa düzenlenen “Kartepe Çocuk Kitapları Fuarı”naKartepliler büyük ilgi gösteriyor. Kitap fuarına konuşmacı olarakDoç.Dr.SaniyeBencı̇k Kangal katıldı. Kartepe’de ilk defa düzenlenen kitap fuarı sebebiyle sizlerle buluştuğum için çok mutluyum diyen Doç.Dr.Kangal “Sadece çocuk kitaplarının olduğu bir fuar düzenlemesi çok güzel. Çocuklarımızın kitap okumasının beyin gelişiminde önemli etkisi olduğunu biliyoruz. Empati yönlerinin geliştiği görülmektedir. Çocuğun 30 Milyon kelime duymasının yolu sizlerle birlikte kitap okumasıdır” dedi.

EVDEKİ KİTAP SAYISI

“Çocuklar etkileşimle öğrenmektedir” diyen sosyal medyada 1 milyondan fazla takipçisi olan Kangal, “Çocukların davranışları bizim aynamızdır. Çocuk okuma alışkanlığını sadece bizimle elde eder. Okuyan anne-baba olmalıyız. Çocuğun çevresinde kitaplar olması ile okuma alışkanlığına ilk adımlar başlar. Çocuğunuzun akademik başarısının evde ki kitap sayısı ile ilişkisi vardır” açıklamasında bulundu.

AİLE KİTAPLIĞI

“Çocuklara özel kitap bölümü ayırın” diyen Kangal “Resimlerinin olduğu bölümler onlara bakacak şekilde olmalıdır. Çocukların yanında ne yaparsanız onu kayıt altına alır. Yetişkinin elinde kitap olursa onunda elinde kitap olur. Aile kitaplığınız olmalıdır. Kalabalık kitaplık olması gerekli değildir. Çocukların göreceği şekilde kitaplık olmalıdır” ifadelerini kullandı. Seminer sonrasında Doç.Dr.Saniye Bencik Kangal hayranları için kitaplarını imzaladı.    

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7944427/cocuklarin-davranislari-bizim-aynamizdir