Tarhan: “Milletvekillerini çağırın, hesap sorun”

Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı, kentin yönetiminde etkili olan isimleri ağırlamaya devam ediyor. Erzurumlular Vakfı’nın bu ayki konuğu kentimizde yöneticilik ve siyaset yapan CHP’li isimler oldu. İzmit Öğretmen Evinde CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı’yı ağırlayan Erzurumlular kent ve ülke sorunları üzerine sohbet etti

CHP KOCAELİ ÖRGÜTÜ

Programa ev sahibi Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Önal’ın yanı sıra Kocaeli CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, CHP Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, ADD İzmit Şube Başkanı Ahmet Kavas, Kocaeli Erzurum Aşkaleliler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı ZülküfEta, İzmit Kapanönü Çarşısı Dernek Başkanı Nurettin Tezel ve vakıf üyeleri katıldı.

“BİZİM ÇİZGİMİZ BELLİ”

Programa ev sahibi Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Önal konuşmasında, “Bizim vakfımızın çizgisi belli. Bütün siyasi partilere eşit olarak yaklaşırız. Toplumsal faaliyetlerde bir olmak zorundayız. Bugün gerçekleştirdiğimiz programın amacı Türkiye’nin gündemi hakkında sayın vekilimizden, İzmit hakkında sayın başkanımızdan bilgi almaktır.Türkiye’nin gündemi yoğun. Bir ekonomi gerçeği var. Bu sadece Türkiye ile ilgili bir durum değil. Uluslararası bir stres var. Bu sıkıntılar vatandaş olarak bize de yansıyor. Bizlerin yaşam tarzı Avrupa tarzı değil. Devletçi bir milletiz. Büyüklerimizin söylemi ve nasihatlerini ihmal etmemek lazım. Tahminim siyasette kavga istemiyoruz. Vatandaş bunu istemiyor. İyiyi desteklemek, sıkıntılı konularda görüş bildirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

“STK’LAR İLE HER ZAMAN İÇ İÇE OLACAĞIZ”

Toplantıda ilk konuşmayı CHP İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı gerçekleştirdi. Yıldızlı konuşmasında, “Genel başkanımız bize diyor ki hiç kimsenin siyasi görüşüne bakmaksızın, muhtarlarımızla, sivil toplum örgütleri ile görüşün. Toplumun huzura ve barışa ihtiyacı var. Kimsenin duruşuna bakmaksızın herkesiz sorunu ile temas etmeye çalışıyoruz. Halkın problemlerini meclislere taşıyoruz. Birlik beraberlik bu süreçte kıymetli. Hepimizin farklı yerlerde doğduk ama burada doğuyoruz. Burada birlikte yaşamak gibi bir zorunluluğumuz var. İnsanlar farklı illerden geldikleri zaman ilk gittikleri yerler hemşeri dernekleri. Bizler sivil toplum örgütleri ile her zaman iç içe olacağız” ifadelerini kullandı.

“HESAP SORMAKTAN ÇEKİNMEYİN”

Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan ise konuşmasında, “Ben sizden biriyim. Erzurumluların içine geldiğim zaman kendimi çok rahat hissediyorum. Erzurum kültürü ile yetiştik. Çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamak için sorumluluğumuz büyük ama ne olursa olsun kültürümüzü unutmayacağız. O kültürü gelecek nesillere taşımak gerekiyor. Dinimiz bugün varsa kültürümüz de gelecek için olmalı. Kültür yazılı değildir, anadan babadan geçer. Vakıf görevi çok farklıdır. Daha bilimsel yaklaşmak lazım. Siyasetçilerden korkmayın. Çağırın. Burası da bizim vatanımız. Demokrasinin gereği bizi kimlerin yönettiğini bilmemiz lazım. Bu kentte belediye başkanımız kim, aday olanlar kimler. Çağırın ve bu masaya oturtturun. Herkesin oyu cebinde. Hiçbir partiden çekinmeyin. Belediye Başkanlarını milletvekillerini çağırın, hesap sorun. Vakıf bizim için, tarihimiz açısından çok önemli” dedi.

“BU KENTİN YÖNETİMİNDE YER ALMANIZ GEREKİYOR”

Erzurumluların Kocaeli’de çok güçlü olduğunu ifade eden Tarhan, “Geleneğimizi geleceğe taşıyacak vakıflardır. Birlikte bu kentin geleceği için her zaman bir araya geleceğiz. Ülkemizin geçiş sürecinde hep birlikte olacağız. Dünyayı kasıp kavuran bir virüs belası var. Bu korona yaşam düzenimizi de değiştirdi. Dünyada mal hırsı yapmamak gerekiyor. Geçmişte de bunlar yaşandı. İnşallah bu sıkıntıyı aşacağız. Bu sıkıntılı süreçte siyasilere büyük sorumluluk düşüyor. Birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bu kentin artık yönetiminde yer almanız gerekiyor. Bütün siyasi partilerde yer almanız gerekiyor. Uzun yıllar sonrası kentimizde bir muhalefet partisi yerelde iktidar oldu. Bir hareketlilik, renk geldi. İster istemez büyükşehir de çalışıyor. Proje yarışı haline dönüştü” ifadelerini kullandı.

“ERZURUMLU VATANDAŞLARIMIZIN GİDECEĞİ BİR KAPI VAR”

Son olarak konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Derneklerle, sivil toplum örgütleri ile kentin gelişmesi adına elini taşın altına koyan kim varsa birlikteliği önemsiyoruz. Birliğiniz daim olsun. Bize düşen ne varsa, yapmaya hazırız. Hepimiz 2 karış toprağa gireceğiz. Bize düşen bir şey varsa, bir vatandaş olarak ne zaman görev düşerse sizlerle birlikte yan yanayız. Erzurumlu vatandaşlarımın bir durumu olduğunu gideceği bir kapı var. Zaman zaman iletişimin kopuklukları oluyor. Bir STK masası oluşturduk. STK’lar ve esnafları oluşturduk. Burada 4 arkadaşımızı görevlendirdik. Burada koordinatör arkadaşlarım ve başkan yardımcısı arkadaşlarım var. Milletvekilliğim döneminde de sıkı iletişim halindeydik. Bundan sonra artarak birlikteliğimiz devam etsin. Bu dayanışmalar ve birliktelikler kent adına yararlı” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7951081/tarhan-milletvekillerini-cagirin-hesap-sorun