“Dünyada ve Türkiye’de kadınlar özgür yaşayacak”

Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim, İzmit Necati Gençoğlu Kültür Merkezi’nde kadınlar ile toplantıda bir araya geldi. ‘Türkiye’de ve Dünya’da kadınlar özgür yaşayacak’ mottosuyla bir araya gelen kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili nasıl hazırlanacaklarını konuştu.

“HAKLARIMIZA GÖZ DİKTİKLERİNİN FARKINDAYIZ”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili yapılan toplantının ardından şu açıklamaya yer verildi; “Siyasi iktidar, kadın düşmanı politikalarıyla kadınları eve kapatmaya çalışsa da haklarının farkına varan kadınlar geri durmuyor. Daha çok kadının eşit ve özgür yaşamak için çalışmak, eğitim almak ve kendi ayakları üstünde durmak istediğini görüyoruz. Buna karşı siyasi iktidar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı geri çekme’ hamlesi yapıyor. Başkaca haklarımıza göz diktiklerinin de farkındayız. Sözleşme hamlesinden güç bulan erkeklerin kadınları kısıtlamaya kalktığına çokça tanık oluyoruz. Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin gerekçesi olarak özgürlüklerimiz, yaşam tarzımız gösteriliyor.

“TAM KARŞILARINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Fırsat bulan gericilik kadınlara yöneliyor. Ne giydiğimiz, nerede olduğumuz, kiminle ne yaptığımız sokakta karşılaştığımız bir erkeğin de, esnafın da, ev sahibinin de, yazarın da, imamın da, siyasi iktidarın da ilgi konusu oluyor. Cumhurbaşkanı “Lezbiyen mezbiyen yok öyle bir şey” de diyor. Her an aile kutsanarak kadınların bir hiç olduğu anlatılmak isteniyor. Kadınların Olimpiyatlardaki başarısından dahi rahatsız oluyorlar; “Sen oyun alanlarının değil, imanın, iffetin, ahlakın, hayanın, edebin sultanısın” deniyor. Tüm bunlara rağmen bu topraklarda da kadınlar ve LGBTİQ+’lar ne İstanbul Sözleşmesi’nden ne de özgürlüğünden vazgeçiyor. Bu yüzden dünyanın her yerinde siyasi iktidarlar bize parmak sallayıp “Oturun, kadınlığınızı bilin” dese de o “makbul ve makul kadın" olmayacağız. Tam karşılarında ayakta olmaya devam edeceğiz.

“KADINLAR ÖZGÜR YAŞAYACAK”

Özgürlüklerimiz ve ortak geleceğimiz için diğer ülkelerdeki kadınlarla yollarımızı buluşturacağız. Türkiye’nin dört bir yanında illerden kampüslere, işyerlerimizden yaşamın her alanına bu mücadeleyi öreceğiz. 25 Kasım Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'ne kadar olan süreçte özgürlüklerimiz için neler yapacağımızı hep beraber konuşacağız, kararlarımızı alacağız. Artık sessiz kalmak istemeyen tüm kadınlar Kadın Meclisleri’nde buluşacak. Kendi hayatlarında direnen kadınların aralamış olduğu özgürlüğün kapısını örgütlü mücadelemizle sonuna kadar açabiliriz. Hepimiz özgür olmadan hiçbirimiz gerçekten özgür olamayız. Bu sayede dünyada ve Türkiye’de kadınlar özgür yaşayacak.”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7960853/dunyada-ve-turkiyede-kadinlar-ozgur-yasayacak