Büyükşehir Meclisi yoğun! Çöp tesisleri için ÇED raporu hazırlanacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı perşembe günü Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezinde yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yapması beklenen meclis toplantısında toplam 97 gündem maddesi görüşülerek karara bağlanacak. Kent ile ilgili önemli kararların alınacağı meclis toplantısında imar ile ilgili kararların yanı sıra devir ve yetki verme de yer alacak.

DOLGU ALANI KANDIRA’YA VERİLECEK

Meclis toplantısının ilk gündem maddesi Kandıra’yı ilgilendiriyor. Kandıra sınırları içerisinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğüne ait 60 dönümlük kazı alanı, Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı. Alanın Kandıra Belediyesi tarafından dolgu alanı olarak kullanılması ve belediyeye gelir getirmesi amacı ile mecliste Kandıra Belediyesi’ne devredilmesi, mecliste görüşülecek.

5 YER ANTİKKAPI’YA

Meclis toplantının 2. Gündem maddesinde ise Büyükşehir Belediyesi şirketi Antikkapı’ya 5 kültür merkezinin devri gündeme gelecek. 5 yıllığına belirlenen kira bedelleri karşılığında Antikkapı’yaBeylikbağı Ahmet Pembegüllü Kültür Merkezi, Mehmet Ali Paşa Kültür ve Sağlık Merkezi, Mevlana Katlı Otopark ve Kültür Merkezi, SEKA Sosyal Tesisleri ile  Tepeköy Kültür Merkezi kiralanması hedefleniyor.

KYÖD’TEN SONRA MÜSİAD DA KİRALANIYOR

Kentin en merkezi noktalarından birinde bulunan Metropol İş Merkezinde bulunan KYÖD binası geçtiğimiz haftalarda büyükşehir belediyesi tarafından 10 yıllığına kiralanarak derneğe verilmişti. Aynı bina içerisinde bulunan MUSİAD tarafından kullanılan lokal de 10 yıllığına kiralanacak.

ÇAYIROVA’YA MEYDAN

Meclis toplantısının 17. Gündem maddesinde Çayırova’ya yapılması planlanan Kent Meydanı görüşülecek. 20 dönümlük alanda Büyükşehir Belediyesi ile  Çayırova Belediyesi ortaklığında Mevcut Özgürlük Meydanının dönüştürülmesi hedefleniyor. Maddenin İmar ve Bayındırlık Komisyonundan oy birliği ile meclise gelmesi bekleniyor.

20 OTOBÜS ULAŞIMPARK’A

Büyükşehir Belediyesi tarafından 129 otobüs alımından gelen ilk araçların UlaşımPark’a devredilmesi de meclis gündeminde. İlk gelen 20 otobüsün son kontrolleri ve teslimatları yapıldıktan sonra UlaşımPark’a ayni sermaye yardımı olarak verilecek. Değerleri 39 milyon lira olarak belirlenen araçlar meclis kararının ardından UlaşımPark’a verilecek.

HERGES İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Büyükşehir Belediyesinin ve Hereke Gençlik Eğitim Kültür ve Spor Derneği arasında; sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında ortak hizmet projelerinin gerçekleştirilmesine dair iş birliği protokolü imzalanması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamının yetki verilmesi maddesi de görüşülecek.

ÇED İÇİN YETKİ VERİLECEK

Yine mecliste Başiskele ve  Darıca Belediyesi’ne ek ödenek de yine meclis üyelerinin kararına sunulacak. Körfez’de BeldaA.Ş.’ye tahsis edilmiş parkomatlı park yerlerinin sözleşmesi dolacak olduğundan BeldaA.Ş.’ye yeniden tahsis edilmesi de görüşülecek. Büyükşehir Meclis gündemi arasında ayrıca ‘Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi için Fizibilite Raporunun ve uygulama projelerinin hazırlanması ve çevresel etki değerlendirme (ÇED) kararı alınması hizmet işi ihalesinin yapılabilmesi için başkanlık makamına yetki verilmesi de görüşülecek.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7961472/buyuksehir-meclisi-yogun-cop-tesisleri-icin-ced-raporu-hazirlanacak