“Türkiye’de kürt sorunu yok CHP sorunu var”

Büyük Birlik Partisi Kocaeli İl Başkanı Remzi Kaya bugün partinin il binasında haftalık olağan basın toplantısı gerçekleşti. Ülke ve kent gündemine değinen Kaya, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözleri üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Geçtiğimiz hafta Ankara’da il başkaları toplantısına katıldığını ifade eden Kaya, “Pazar günü Ankara’da partimizin genişletilmiş il başkanları toplantısına katıldık. Burada genel başkanımızı ziyaret ederek kendisini 31 Ekim Pazar günün yapacağımız Körfez İlçe Kongresine davet ettik. Davete geleceklerinin de yüzde 99 sözünü aldık. Genel İstişare toplantımızda gündeme geldiği gibi ülkemizin gündemine yeni Anayasa çalışması, Güçlendirilmiş Parlamenter sistem ve üye çalışmalarımız vardı. Geçen 10 aylık süreçte Kocaeli il başkalığımız ilçe ve mahalle başkanları ile birlikte Türkiye genelinde iki kez üye kaydında birinci oldu” dedi.

“ERKEN SEÇİME GİDECEKLER”

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin hayal ürünü olduğunu ifade eden Remzi Kaya, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yeni geçildi. Bu sistemi halkımız kabul etti. Yeni sistemine eksiklikleri olabilir. Belli iyileştirmelere ihtiyaç olabilir ama Türk vatandaşının ihtiyaç duyduğu sistem Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Seçim kanununda ve barajında bazı değişiklikler yapılması gerektiğini daha önce de ifade ettik. Millet ittifakının geri dönüş teklifi neden hayaldir? Önümüzdeki 2023 Haziran seçimlerinde olmaz ama oldu da Millet İttifakı kazansa da onlar da bu sistemle yönetmek zorunda. Ülkeyi bu sistemle yönetirken erken seçime gitmek zorunda kalacaklar” dedi.

“PKK’NIN ELİNİ GÜÇLENDİREN AÇIKLAMALAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi suikastler olabilir çıkışan değinen Kaya, “Açıklamayı doğru ve etik bulmuyoruz. İktidara oynayan bir anamuhalefet partisiyseniz sorumlu olmalısınız. Halkı endişeye sokacak ifadeler kullanmamalısınız. Bu tür duyumlar alındığında gerekli kurumlara başvurabilirsiniz. Siyasilerin bu tür açıklamalarından uzak durması gerekiyor. Bu tür açıklamaların ülke gündemini değiştirmeye yönelik açıklamalar olarak görüyoruz. Gündemimizde son zamanlarda PKK’nın siyasi uzantısı olarak gördüğümüz HDP’nin meşrulaştırma durumu var. Kürtlerin temsilcisi olarak HDP’yi gösteriyorlar. Maalesef bunu yapan ana muhalefet partisi genel başkanı. Türkiye ne zaman terörün kökünü kazıyacak operasyonlar yapsa PKK’nın elini güçlendirecek açıklamalar duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN SORUNU CHP”

Sözlerine devam eden Kaya, “Biz herkesi bu ülkenin birinci vatandaşı olarak görüyoruz. HDP’ninKürt kardeşlerimizin siyasi temsilcisi olmadığının altını çiziyoruz. Kürt kardeşlerimizin temsilcisi Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Kılıçdaroğlu’nun açıklaması PKK’nın ve HDP’nin elini güçlendirmek için yapılmış beyhude bir açıklamadır. Bir Kürt sorunu varsa bunun belgeler ile açıklanmasını istiyoruz. Türkiye’de bir sorun varsa Terör sorunudur, CHP gibi bir ana muhalefet partisinin var oluşudur” dedi

“BİR ARAYA GELMELERİNDEN GOCUNMAYIZ”

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Muhalefet Partileri İl Başkanları toplantısı ile ilgili soruları yanıtlayan Kaya, “6 il başkanı arkadaşımızın bir araya gelmesini değerli buluyoruz. İstişare kültürüne en çok önem veren parti büyük bir partisidir. Hiçbir istişarenin kötü sonuçlanacağına inanmıyorum. Eğer gaye amaç halka hizmetse olumlu buluyorum. Bu toplantının içinde biz yer almadık. Dışardan da iki partimizin içinde olduğu bir toplantı gerçekleştirdiler. Bunun yorumu bana göre erken seçim değil. Genel merkez tarafından 6 parti tarafından toplantılar yapıldı. Bir araya gelebilirler. Bundan gocunmayız” dedi.

“BBP’DE DEĞİŞİKLİK”

Bugün İl yönetimi kurulunda bir görev değişikliği yapıyoruz. Metehan Küpçü kardeşimiz teşkilat başkanlığı görevini yürütüyordu. Kendisini il koordinatörü olarak görevlendiriyoruz. Ondan Boşalan koltuğu ise avukat Kaan Şengil gelecek. Konuşmaların ardından Körfez İlçe Başkanı Bayram Kurtaran’a partiye kazandırdığı 778 üye nedeniyle plaket takdim edildi. Ayrıca İzmit ilçe teşkilatına 1540 üye kazandıran İzmit İlçe Başkanı Gökhan Aladağ’a ve partiye 1880 üye kazandıran Metehan Küpçü’ye de plaketleri takdim edildi.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7977353/turkiyede-kurt-sorunu-yok-chp-sorunu-var