“Vatandaşlar hastaneye nasıl ulaşacak, ulaşım sorunu nasıl çözülecek?”

2015 yılında temeli atılan Kocaeli Şehir Hastanesi’nin yapımı hala devam etmektedir. Hastanenin yapımının tamamlanmasının ardından Kocaeli’ndeki merkezi bölgedeki hastanelerin de kapatılacağı veya taşınacağı iddiaları bulunmaktadır. Konu hakkında düşüncelerini dile getiren Tarhan: “2015’ten bu yana Kocaeli Şehir Hastanesi’nin yapımı devam etmektedir. Hastanenin tamamlanmasının ardından Kocaeli’ndeki kamu hastanelerinin taşınması planlanmaktadır. Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Şehir Hastaneleri Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın web sayfasında İzmit Alikahya Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi İzmit SEKA Devlet Hastanesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinin taşınacakları bilgisi yer almaktadır. Vatandaş şehir hastanelerine yönlendirilmeye çalışılıyor. Hastanelerin taşınmasındaki en temel sorun ulaşımdır. Bu noktada vatandaşların bu hastanelere nasıl ulaşacağı, yetkililerin ulaşım sorununu nasıl çözeceği tartışma konusudur. Şehir hastanelerinin şehrin uzak noktalarına yapılması nedeniyle merkezi bölgelerdeki hastaneler gibi kolay ulaşım sağlanamıyor. Birçok vatandaş bizi arayarak hastanelerin taşınmasını istemediklerini ve bu bölgelere ulaşımın zor olacağına dair şikayetlerini dile getirdi. Bu hastaneler taşınmadan önce öncelikle ulaşım sorunu tamamen çözülmelidir” dedi.

 “VATANDAŞI BİLGİLENDİRMEK ZORUNDASINIZ”

Konu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdiklerini belirten Tarhan: “Bakanlığa konu ile ilgili önerge verdik. Hastanelerin taşınmasındaki geçerli sebeplerinin neler olduğunu sorduk. Hastanelerin taşınması durumunda vatandaşın sağlık hizmetine erişimdeki mağduriyeti nasıl giderilecek? Ulaşım sorunu nasıl çözülecek? Hastanenin kapasitesi yeterli mi? Bu sorularımıza cevap verilmesi gerekiyor! Kamusal sağlık hizmetine erişimde halkın yararının gözetilmesi gerekmektedir. Birçok insana etkisi olacak bu konu ile ilgili kamuoyunun bilgilendirmek zorundasınız.” dedi.

“VATANDAŞ MÜŞTERİ GARANTİLİ ŞEHİR HASTANELERİNE GİTMEK ZORUNDA BIRAKILACAK!”

Tarhan hastanelerin taşınmasıyla birlikte vatandaşın müşteri garantili şehir hastanelerine gitmek zorunda bırakılacağını vurguladı: “Sağlık hakkı gasp ediliyor! Hastaneler ticarethaneye, hastalar müşteriye dönüştü. Vatandaşın sağlık hakkını plansız, programsız sırf şehir hastanelerini doldurmak amacıyla kullanmak doğru değil. Acil bir durum olduğunda insanlar hastaneye kolayca ulaşabilmeli. İktidar bu konunun ciddiyetine varmalıdır. Bununla birlikte söz konusu hastaneler taşınırsa binalarının ve arazilerin de ne olacağı belirsiz. Bu binalar ne olarak değerlendirilecek? Yoksa yeni rant merkezlerine mi dönüştürülecek? Bu soruların cevabı hakkında bilgi sahibi değiliz”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/8005947/vatandaslar-hastaneye-nasil-ulasacak-ulasim-sorunu-nasil-cozulecek