Kahveciler odasına üçüncü aday! “Mevcut yönetim sorunlar için çabalamıyor”

Esnaf Odaları Birliği’ne bağlı Kahveciler Odası’nda genel kurul heyecanı başladı. Oda’nın 12 yıldır başkanlığını yürüten mevcut başkan Erdoğan Göçer genel kurulda bir kez daha aday olacağını duyurdu. Göçer’in adaylık açıklamasından sonra oda başkanlığına aday olmak isteyen isimler tek tek adaylığını duyurdu. 840 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongre için bir isim daha adaylığını duyurdu. Fethiye Caddesi Üzerinde bulunan Helana Kafe ve Oyun Salonunun sahibi Adem Çoban adaylığını açıkladı. Çoban’ın adaylık duyurusu ile birlikte aday sayısı 3’e yükseldi.

“ODAMIZDA SORUNLAMIRIZA ÇÖZÜM ARADIK”

8 yıldır İzmit merkezde kafeterya ve oyun salonu işletmeciliği yapan Adem Çoban evli ve bir çocuk babası. 1983 Başiskele doğumlu olan genç Başkan adayı yaptığı açıklamada mevcut yönetimin sorunlarına çözüm aramadığını belirtti. Çoban ayrıca vaatlerini de açıkladı. Çoban yaptığı açıklamada “Aday olmamızın sebebi 8 yıldan beri işletmiş olduğum iş yerinde esnafla iç içeyim. Bu süreçte kendi sorunlarımız ve esnafın sorunlarına hakim olduk. Bunun bilincindeyiz, bizzat sorunlara tanık olduk. Esnafımızla iletişim halinde olarak odamızda sorunlarımıza çözüm aradık” dedi.

“ODADAN UMUT BEKLEMEZ OLDUK”

Özellikle pandemi öncesi ve pandemi döneminde odadan destek alamadığı için aday olduğunu ifade eden Çoban, “Pandemi sürecinde odaya belirttiğimiz sorunlara cevap alamadık. Bizzat ben ve yönetime aday arkadaşlarım kafe kafe, kahvehane kahvehanenin yanı sıra çay ocaklarını da gezerek İzmit merkezde toplantılar yaparak sorunlarımıza çare aradık. Bu konuda elimizden geleni yaptık. Oda başkanımızı da bu toplantılara davet ettik ama kendisinden bir cevap alamadık. Sorunlarımıza çözüm bulmak bir yana oda başkanı çağrımıza bile cevap vermedi. Ama biz yine de durmadık odadan bir umut beklemek yerine; kendi arkadaşlarımızla çözüm üretmeye gayret ettik. Maske dezenfektan gibi ürünlerin temininde birbirimize destek olduk” şeklinde konuştu.

“VALİ İLE TOPLANTIMIZA KATILMADI”

Esnafın sorunları için kaymakam ve Vali Bey ile de toplantıları yaptıklarını belirten Çoban, “Oda başkanımızın bizi savunmak bir yana toplantıya katılmadığını gördük. Esnaf odaları geçmişten gelen ahilik kültürünü, esnaf odaları birliğini ve dayanışmanın devam ettiği kurumlardır. Biz esnaf ve kurumlar arasında bir köprü vazifesi görüp esnafın derdini, sıkıntısını en etkili şekilde en güçlü iradeyle çözmeye çalışacağız. Esnafımızın hakkını hukukunu savunmak için genç dinamik aktif yönetimimizle odaya talip olduk. Kocaeli esnafına, büyüklerimize, kardeşlerimize adaylığımı açıklıyorum ve desteklerini bekliyorum. Seçimi aldıktan sonra esnafımızın sorunlarına yerinde hakim olacağız” dedi.

“SORUNLARDAN BİHABER YÖNETİM OLMAYACAĞIZ”

Sözlerini sürdüren Çoban, “Esnaftan kopuk olmayıp sorunlardan bihaber yönetim olmayacağız. Kocaeli esnafımızı oda üyelerini aidat ikonu olarak görmeyeceğiz. Sadece aidat mesajları odanın görevi değildir. Esnafımızın düğünü düğünümüz, yası yasımızdır anlayışıyla her zaman yanlarında olacağız. Seçimi kazandıktan sonra bölgesel olarak esnafımızla toplantılar yapıp bir araya gelmeye önem göstereceğiz. Yetkili kurumlarımızı da toplantılara davet ederek sorunlarımıza çözüm arayacağız. Kendilerini en etkin şekilde kurumların önünde savunacağız. Biz sokak sokak, kapı kapı gezdiğimizde odamıza kayıtlı yaklaşık Bin esnaftan bir kısmının kapandığına tanık olduk. Bir kısmının pandemiye gerek kalmaksızın kendi kendini yine ekonomik sıkıntılardan dolayı kapattığını gördük” dedi.

“FİYATLARI AŞAĞI ÇEKMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Esnafın son zamanlardaki halinin kendilerini çok üzdüğünü de ifade eden Adem Çoban, “Devlet kurumlarıyla iletişime geçip esnafımıza çok acil geri ödemesiz faizsiz kredi talebinde bulunup elimizden geleni kesinlikle yapacağız. Esnafımızı dimdik ayakta tutmak için ‘Mutlu esnaf mutlu oda’ sloganını şiar edineceğiz. Bu çalışmaların yanı sıra ülkemizin çay sektörünün önemli kuruluşları ve şeker fabrikaları ile iletişime geçip odamıza üye olmayan fakat aynı hizmet sektöründeki kurumlarla da iletişime geçeceğiz. Sektörümüzün vazgeçilmez ürünleri olan çay ve şeker talebini daha güçlü hale getirip fiyatları aşağıya çekmek için elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Bu konuda etkin kurumlarımızdan da destek talep edip onların da elini taşın altına koymasını sağlayacağız” dedi.

“MAAŞIMI BAĞIŞLAYACAĞIM”

Sektörün büyük eksikliği olan barista ihtiyacını da karşılayacaklarını söyleyen Çoban, “Bu ihtiyaç için meslek eğitim kurslarıyla hareket edeceğiz. Bünyemizde bulunan kafeler için kalifiye eleman (barista) yetiştirmek adına kolları sıvayacağız. Elektrik kurumları ile iletişim haline geçip üyelerimize indirim talep edeceğiz. Oda başkanı seçildiğimde tekrar bir kapanma söz konusu olduğunda odanın bütün imkanlarını esnaflarımızın yararına seferber edeceğiz. En başta ben maaşımdan feragat edip maaşımı esnaf yararına odaya bağışlayacağım. Herhangi bir kapanmada üyelerimizden aidat almayacağız aksine onlara destek olacağız. Önümüzdeki süreçte birbirinden değerli Kocaeli esnafımız ve halkımızın takdirini kazanmış, sorunlara hakim isimlerle bir açıklama daha yapıp kamuoyunun karşısına çıkacağız” dedi.

“DERNEĞİN TARAFSIZ OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”

Kocaeli Kafe Restoran İşletmecileri Derneği’nin (KOKRİD) Oda Başkanlığını adaylığını açıklayan Enver Turgut’a destek açıklaması yapması ile ilgili düşüncelerini açıklayan adem Çoban, “Kocaeli Dernek üyelerini taktirine bırakıyorum. Kendileri merkezde esnaf arkadaşlarımız olup dernek bünyesinde çoğunluk değildir. Onlar yeni bir oluşumlar. Hataları olacaktır. Biz onların hatalarında katılmayacağız. Seçildiğimiz taktirde dertlerindeve sıkıntılarında onların da başkanı olacağız. Onlara da sahip çıkacağız. Biz seçimi kazandıktan sonra bize oy vermeyen bütün esnafımızla irtibat halinde olup onlarında da Başkanı olarak siyasi görüş gözetmeden herkesin hizmetkarıolacağız.Gelin birlikte olalım güçlü olalım büyük Kocaeli esnafı olalım. Derneğin tarafsız olması gerektiğine inanıyorum.Taraflı bir derneğin esnaf üzerinde etkisi olacağını sanmıyorum” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/8958538/kahveciler-odasina-ucuncu-aday-mevcut-yonetim-sorunlar-icin-cabalamiyor