Sözsüz oyunlar buluşması 8 Ocak tarihinde başlıyor

Kocaeli Bölge Tiyatrosu 11. Çocuk Oyuncular Sözsüz Oyunlar Buluşması 8-16 Ocak tarihleri arasında başlıyor. İzmit Dolphin AVM’de gerçekleştirilecek olan programlarla ilgili bugün İzmit Heef Restoran’da tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Fatih Taşdelen ve tiyatrocular katıldı.

12 İLÇEDE BELEDİYE TİYATROLARI KURULMALI

Tanıtım toplantısında sözü alan Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, “İstiyorum ki Kocaeli’nin bütün ilçelerinde başlatılsın bu hareket. On iki ilçenin sürdürülebilir ve erişilebilir tiyatro hareketi ülkemize örnek olsun. Bu hayalimiz projelendirilebilir. Çok kolay ve gurur verici bir gerçeklik kazanabilir. Tek ihtiyaç ise yerel yönetimlerin ilçe ve büyükşehir bazında bu amacı masaya koymaları ve gündemde tutmalarıdır. 12 ilçede belediye tiyatrolarının kurulması acil ve zorunludur” dedi.

ŞEHİRİMİZDE BÜYÜK BİR TİYATRO KİTLESİ VAR

Akçin’in ardından konuşan Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, “43 yıllık bir serüven, bir çalışma. Sanatsal çalışmaları bu kadar uzun süre yürütebilmek kolay değil. İlimizde büyük bir tiyatro izleme kitlesi olduğu kesin. Sabancı kültür merkezi onarıma girdi en kısa zamanda açılacak. Oradan bize gelen talepler doğrultusunda şehrimizde büyük bir tiyatro kitlesi var. Burhan beyin yaptığı tiyatro sever yetiştirmek. Şehrimizde de tek çocuk tiyatrosu olarak çalışmalar yürütülüyor o yüzden umarım çalışmalar artar. Eğitim kurumları üzerinden yapılacak çocuk tiyatrolarının, her okulun bir tiyatrosunun olması tiyatro severin artmasında katkısı olacaktır. Pandemide bizim de bulunabileceğimiz bir tiyatro festivali noktasına da gidebiliriz” şeklinde konuştu. 

SÖZSÜZ OYUNLAR FESTİVALİ’NİN ETKİNLİK PROGRAMI 

8 OCAK CUMARTESİ 

* 14.00 Grup Melodi - Benimle Oynar mısın?

* 15.30 Grup Armoni - Telefol

* 17.00 Grup Parodi- Mavi İstersen Mavi Olur

 

9 OCAK PAZAR

*14.00 Grup Kabare - Sürdürülebilirlik

* 15.30 Grup Opera- Rodin

* 17.00 Grup Vodvil- Doremifasolladi

 

15 OCAK CUMARTESİ 

* 14.00 Grup Gözlem- Yol

* 15.30 Grup Pandomim- Hayat Dört Resimdir

* 17.00 Grup Absürt- Otoritelileştirildiklerimizden misiniz?

 

16 OCAK PAZAR 

* 14.00 Grup Masal- Dolambaçlayan

* 15.30 Grup Müzikal- Ritmikleşemeyenler

* 17.00 Grup Rönesans- Hoş Geldin Hukuk.

- Kocaeli Gazetesi, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/9028544/sozsuz-oyunlar-bulusmasi-8-ocak-tarihinde-basliyor