Yıldız: Kocaeli maalesef çok bahtsız bir kent  

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, dün il binasında bir basın toplantısı düzenledi. 2021 yılını, Kocaeli’deki yerel yönetimleri değerlendiren Şanbaz Yıldız, İYİ Parti İl Teşkilatı’nın üye çalışmalarından da bahsetti. Yıldız, İYİ Parti’nin Kocaeli’de 14 bin üyeye ulaştığını ifade etti. Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan, Kocaeli’de yarım kalan projelerden, belediyelerin faaliyetlerinden bahseden Yıldız, İYİ Parti ve Millet İttifakı’nın ilk seçimlerde iktidar olacağını söyledi.

“KANDIRA-İZMİT YOLU’NUN VEBALİ BOYUNLARINA”

“Kocaeli maalesef çok bahtsız bir kent” diyerek projelerden bahsetmeye başlayan İl Başkanı Yıldız, “Her seçim döneminde Kocaelililere Kandıra-İzmit yolunun duble yol olacağını söyleyip dalga geçer gibi diğer seçimlerde de bunu vaat olarak ortaya koydular. Ancak kendi yandaş firmalarına bile nazları geçmedi ve defalarca bu proje yarım kaldı. Kandıra İzmit Yolu’nu yapmayı beceremediler, ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Bu yolun yapılma sözü verildikten sonra yüzlerce kaza oldu, bu kazalarda onlarca vatandaş hayatını kaybetti. Vebali günahı boyunlarına” dedi.

 

“ŞEHİR HASTANESİ YILAN HİKAYESİ”

Kocaeli Şehir Hastanesi projesine değinen Yıldız, “Şehir Hastanesi’nin yapılma serüveni de tam bir fiyasko. Artık yılan hikayesine döndü. Yandaş müteahhitler ve onların mağdur ettiği taşeronlarla gündeme geldi. Yıllar yıllar önce bitmesi gereken inşaat hala devam ediyor. AKP hükümetinin Kocaeli’deki temsilcileri sürekli tarih veriyor. Bu konuda utanmaları gerekirken gidip boy boy fotoğraf vermeyi iş sanıyorlar. Şehir Hastanesi bilmecesi ise hala devam ediyor” diye konuştu.

“11 İLÇEYE VERDİĞİ DESTEĞİ İZMİT’E VERMEDİ”

“Her yerel seçim dönemi AKP’lilerin yalanları arasında Kömürcüler OSB’nin taşınması var” diyen Yıldız, “Seçimler bitiyor, Kömürcüler OSB unutuluyor. Dilovalıların üzerine kömür tozu yağdırmaya devam ediyorlar. Yerel seçimde Dilovası’nı kazanmak için bakan getirip söz verdiler. Şimdi bakıyoruz somut bir adım yok. Yalan ve kandırma bu arkadaşlarda huy olmuş. Büyükşehir Belediyesi 11 ilçe belediyesine verdiği desteği kurumsal olarak İzmit Belediyesi’ne vermedi. Bu ayrım tüm vatandaşlarımız tarafından açıkça görüldü” dedi.

“YÜRÜYÜŞ YOLU’NU BETONA BOĞDULAR”

Yürüyüş Yolu’nun betona boğulduğunu ifade eden Yıldız, “Bu yıl gördük ki AKP’li belediyeler sınıfta kaldı. Yürüyüş Yolu’na girdiler, beton yığını bir bulvar oluşturdular. Planlamasını doğru yapamadıkları Yürüyüş Yolu’nda Cumhuriyet Caddesi’ni de vaat ettikleri gibi Yürüyüş Yolu ile aynı seviyeye çıkaramadılar. Zevksiz, betonu andıran, gri sosyal donatıları alana yerleştirdiler. Kent merkezinde, yürüyüş mesafesinde yeşil bir alan kalmamış durumda” dedi.

KARTEPE’DE HALA HASTANE YOK”

12 ilçe arasında en bahtsız ilçelerden birinin Kartepe olduğunu dile getiren Yıldız, “2009 yılında ilçe statüsü alan Kartepe’de halen bir hastane bulunmuyor. Kartepe’nin dağında, herhangi bir köyde rahatsızlanan vatandaşlar tedavi olabilmek için İzmit’teki hastanelere gelmek zorunda kalıyor. Geçirdiğimiz bir yılda gördük ki bu konuda da yetkililer en ufak bir adım atmıyor” sözlerine yer verdi.

SAĞLIK KENT KONUTLARI İHALESİ”

Yıldız, “Kartepe’de sağlıkçılar için bir proje hazırlanmış ve Sağlıkkent Konutları’nın inşa edileceği duyuruldu. Konuyla ilgili kura çekildi, pek çok haber yayınlandı. Ancak gelinen son noktada ihale iptal edildi. Sebebi ise dolar kurundaki artış olarak gösterildi. AKP iktidarının sebep olduğu dolar kurundaki artış nedeniyle AKP’li yerel belediyenin proje ihalesi iptal edildi. AKP’li belediye şimdi yeniden ihaleye çıkacak ve daha fazla para ödeme taahhüdü ile bu işi yapacak. Yazık, gerçekten çok yazık” dedi.

“İLK SEÇİMLERDE HER ŞEY DEĞİŞECEK”

Son olarak Yıldız, “Özetlemek gerekirse Kocaeli’de geride bıraktığımız 1 yılda da kentin ana sorunları çözülmedi, çözümü için net bir adım atılmadı. Ancak umudu kaybetmemek gerekiyor. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin çözülmesi için erken seçim şart. İlk seçimde İYİ Parti ve Millet İttifakı iktidar olacak. 2024’e kadar İYİ Parti ve Millet İttifakı’nın yaraları nasıl sardığını gören halk yerel yönetimlerde de bugüne kadar devam eden talan düzenine son verecek” ifadelerini kullandı.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/9028572/yildiz-kocaeli-maalesef-cok-bahtsiz-bir-kent