Körfez’de bütün atıklar   doğaya geri kazandırılıyor    

AKP Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Körfez’de ‘sıfır atık’ projesi kapsamında yaklaşık 2 yıl önce hayata geçirilen kompost üretim tesisinde incelemeler yaptı ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Katırcıoğlu ilk olarak Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ile birlikte Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin alt kısmında kurulan kapalı Pazarın toparlanması sonrasında ortaya çıkan atıkları kamyonete yükledi. 
 
2 YILDIR HAYATTA 
Buradan kompost üretim tesisine geçen heyet, yapılan çalışmayı detaylı bir şekilde inceledi. Üretim tesisinde yapılan inceleme sonrasında konuşan Başkan Şener Söğüt, “Yaklaşık 2 yıldır ciddi bir çalışma başlattık ve ilk olarak kompost üretme tesisini hayata geçirdik. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalardan topladığımız dal ve çalılar dışında pazar atıklarını da toplamaya başladık. 
 
SEBZE VE MEYVE ATIĞI  
 
Bir yılda pazar alanlarımızdan yaklaşık 450 tona yakın sebze ve meyve atığı topluyoruz. Pazar atıkları dışında sadece bu yıl Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından toplanan dal ve yapraklardan 1200 ton talaş elde ettik. Bunun da 450 tonunu gübreye dönüştürdük. Geri kalanını da enerji tesislerine veriyoruz ve enerjiye dönüşümünü sağlıyoruz. Bu sistemle birlikte hem belediyemizin ihtiyacı olan gübreyi karşılıyoruz, artan gübreyi de vatandaşlarımızla paylaşıyoruz” dedi. 
 
ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA  
Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da projenin önemine değinerek, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ve ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/9096766/korfezde-butun-atiklar-dogaya-geri-kazandiriliyor