Büyükakın: “Arkadaşlarımız sürekli ikaz etti ‘burası mı mutlu şehir’ derler diye”

Akıllı Şehirler Şurası Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, il müdürleri, büyükşehir kurum müdürleri, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş ve il teşkilatı, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Başkanı Remzi Kaya ile öğretmen ve öğrenciler katılımıyla Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

“YAŞAM BİÇİMLERİ FARKLILAŞMAYA BAŞLADI”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Makineler hayatımıza girdi şehirlerin şekli değişti. Şehirler değişirken insanların yaşama biçimleri de değişmeye başladı. Dünyadaki gelişimler kültürü, şehirdeki yaşamı da değiştirdi. Şehirdeki yaşama biçimleri farklılaşmaya başladı. Teknolojiyle birlikte yaşam biçimlerimizi de değiştiriyoruz. Hereke’de bizim halı fabrikamız var, dokuma tezgahında kartlar, üzerinde de delikler var. O delikler ilk analog bilgisayarlar. O kartlara işleyip iplerin o deliklere geçmesini sağlayıp öyle dokuma yapmışlardı. O zamanın koşullarına göre onlar da bilgisayardı. Bir yerde bir yenilik gelişirken eskiye göre dünya inşa ederseniz o yapmış olduğunuz sistem yeniye göre eski kalacak, siz bir manada sınırlı imkanlarınızı yanlış kullanmış olacaksınız” dedi.

“BURASI MI MUTLU ŞEHİR DEDİLER”

Büyükakın sözlerinin devamında, “Akıllı şehirler ile ilgili tasarımda birincil olarak beklediğim şey teknolojinin yönünü doğru okumak olmalı. Ne kadar tahmin ederseniz edin insanın bin yıl sonrayı tahmin etmesi söylendiği gibi şey değil. Bizim yaptığımız tahminler mutlaka eksik olacak. Bütün veri elimizde yok, işleme kabiliyeti yok. Tahminlerimizin hatalı olabileceği gerçeği, bilim alanlarında bile böyle oluyor. Hata yaparsak ne yaparız? Bu sistemlerin açık sistem olarak kalmasını başarmak ve modifiye edilmesi konusunu açık bırakmak durumundasınız. Akıllı şehir tasarımının modifiye edilebilir, az maliyetle modifiye edilebilmesi konusu bence önemli. Yeni teknolojiyle eski her şeyin yerle bir olması demek bizi bambaşka bir yere götürebilir demek. Akıllı olan şehir değil, insan. O aklı şehrin neresinde kullanacak onu doğru tasarlamak gerekiyor. İnsanlığın bugün her şeyden daha fazla felsefeye ihtiyaç var. Felsefe yoksa bütün ilerlemeler felaket haline gelebilir. Ben ısrarla buradaki seçim çalışmalarını yaparken dedim ki ‘Mutlu şehir.’ Arkadaşlarımız sürekli ikaz etti çöp toplayan birini bulurlar ‘burası mı mutlu şehir’ derler. Tam olarak böyle. Benden sonra kim belediye başkanı olursa olsun mutlu şehir sorgulanır, bu şehir mutlu mu diye sorulur. Çünkü yaptığınız akıllı şehir uygulamaları nihai olarak insanı mutlu etmesi gereken uygulamalar” ifadelerinde bulundu.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/9190941/buyukakin-arkadaslarimiz-surekli-ikaz-etti-burasi-mi-mutlu-sehir-derler-diye