Hürriyet, Yeni Cuma’nın siluetinin  bozulmaması adına öneride bulundu

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Başkan Yardımcısı Cem Güler ve teknik personellerle birlikte, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Mine Aşçı, Bölge Kurulu Müdürü Eda Karaca, SEDAŞ Şebeke Yatırım Grup Müdürü Gökhan Öztürk ve beraberindeki heyet ile Yeni Cuma Parkı’nda bir araya geldi. Başkan Hürriyet ve ekibi, SEDAŞ ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu heyetleri, SEDAŞ tarafından yenilecek Yeni Cuma Parkı’ndaki elektrik trafosunun mevcut konumundan başka bir konumda konuşlandırılarak hem Yeni Cuma Parkı’nın işlevselliğini hem de tarihi Yeni Cuma Camii’nin görünürlüğünü olumsuz etkilememesi adına teknik incelemede bulundu.


YENİ CUMA İÇİN PROJEMİZ VAR 

İnceleme esnasında konuşan Başkan Hürriyet, “Burası kıymetli bir alan. Kentin en merkezi noktası. Tarihin daha fazla görünür ve bilinir olmasını çok önemsiyorum. Burası için de çalıştığımız projede Yeni Cuma Parkı’nı İzmitlilerin nefes alacağı modern ve kullanışlı sosyal alan haline getireceğiz. ŞEDAŞ’ın da tabi ki kabinlerini yenileyerek büyütmesi gerekiyor" 


BİRLİKTE HAREKET EDEREK

"Yenilenecek olan trafonun, hem park ve camiinin görünürlüğünü bozmayacak hem de SEDAŞ’ın ihtiyacını görecek bir alanda olmasıyla ilgili bir önerimiz vardı. İlk etapta bu önerimiz kabul görmedi ama bugün burada bir araya gelerek nasıl bir yol izleyebiliriz diye görüştük. Hem bizim teknik arkadaşlarımız hem de SEDAŞ’ın teknik personelleri birlikte hareket ederek yenilecek olan trafonun park ve camii siluetini bozmayacak bir alana koyulması için görüştük” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/9203075/hurriyet-yeni-cumanin-siluetinin-bozulmamasi-adina-oneride-bulundu