Vakıf İş Hanı için yıkım kararı çıktı!

Deprem Yönetmeliği’ne uygun olmaması nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yıkılma kararı alınan, Fethiye Caddesi’nde bulunan Vakıf İş Merkezi için yap-işlet-devret modeli uygun görülmüş, İzmit’te iş merkezinde hizmet veren esnaflar ve aynı zamanda kiracılar Ali Osman Aykan, Eyüp Uluç, Haluk Ercan, Turan Ergül bir araya gelerek İzmit Birlik Limitet Şirketi’ni kurmuştu. Kurucular arasında yer almamasına rağmen aynı haklara sahip olan çantacı  Mustafa Özsöz ve çay ocağı işletmecisi Muammer Gençoğlu’nu da aralarına alan şirket kurucuları, 2021 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilen ihaleye katılmıştı.

35 BİN 750 TL KİRA

Vakıf İş Merkezi yıkım ve yeniden yapma ihalesine 6 esnafın ortak olduğu İzmit Birlik Limitet Şirketi’nin de aralarında bulunduğu 4 firma katıldı. Bir firma dosya eksikliği nedeniyle teklif veremezken ihale ilk aşamada kapalı teklif usulü gerçekleştirildi. Daha sonra açık arttırma yapılırken 5’inci turun sonunda İzmit Birlik Limitet Şirketi 118 bin 950 lira aylık kira bedeliyle aldı. Miktar, 91 bin 500 TL’den pazarlık usulüyle 118 bin 950 liraya çıktı. Yerin inşaat sürecince kira bedeli 35 bin 750 TL; tamamlanmasının ardından ise 118 bin 950 lira bedel ödenecek.

YIKIM KARARI ÇIKTI

Vakıf İş Hanı’nın yıkılıp yeniden yapılması kapsamında çalışmalar geçtiğimiz hafta başlamıştı. İlk olarak mevcut işletmelerin çıkmasının ardından bina komple boşaltılırken bugün ise yıkım için ruhsat verilmesinin ardından yıkım kapsamında ilk adımlar atıldı. İş hanının İstiklal Caddesi cephesinde çevre güvenliği alınmaya başlandığı, pencerelerin bir kısmının söküldüğü görüldü.

2023’ÜN İLK AYLARINDA HAZIR OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan şirketin ortaklarından Haluk Ercan, “Yıkım için bugün itibariyle karar çıktı; bugün itibariyle de çalışmalar başladı. Çevrede önlem alındı. Nisan sonuna kadar, bayrama kadar yıkımın biteceğini tahmin ediyoruz. Daha sonra ise inşaata uygun hale getirilecek. En son ise gerekli iş makinelerini sokarak binanın temelini atacağız. 2023’ün ilk aylarında hazır olur diye düşünüyoruz. Geç olsun da güç olmasın diyoruz” dedi.

21 YIL İŞLETİLECEK”

Proje hakkında da konuşan Ercan, “Mevcut 4 katız, 3 buçuk kat veriyorlar. Dükkanlar asma katlı olacak. Ofisler de 3 kat olacak. Şehrimize yakışan, mimarisi düzgün olan yeni cadde, yeni yollara göre yeni bir bina yapacağız. 2021 itibariyle 21 yıl işletilecek” ifadelerine yer verdi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/9846701/vakif-is-hani-icin-yikim-karari-cikti