Önce hissetmen sonra oynaman lazım!

Kocaelispor’un üst üste Denizlispor ve Bursaspor yenilgilerinin ardından camianın üzerindeki karabulutlar artmış durumda. Bu iki maçta sahada o kadar kötü bir oyun vardı ki, kalan 7 maç öncesi genel kanı “Şalterleri indirdik” şeklindeydi. Ancak Kocaelispor “İnat” demek, Kocaelispor “Direnmek” demek, Kocaelispor “Pes etmemek” demek… Bu kent neleri atlattı, bunun da üzerinden gelecektir.

BU MU OLMALIYDI

Bu sezonun geneline bakıldığında işin üzücü yanı şu. Maliyet – fayda ilişkisi bakımından ligin en kötü takımlarından birisiyiz. Yönetime sorulduğunda bu sezon için “Her şey içinde 50 milyon” deniliyor. Ancak rakamın çok daha fazla olduğu aşikar. Camia soruyor… Bu kadar maliyetli bir takımdan çıkan ürün bu mu olmalıydı!

GİTTİK DE…

Şehir Bursa maçından çok umutluydu. Çünkü ligin en kötü futbol oynayan takımlarından birisi Bursaspor’du. Özellikle savunmada kırılgan, merkezde ise çok basit top kayıpları yapan bir takımdı. Bursa tarafının maça konsantre olacağına özellikle de Benhur’a tepki gösterileceği biliniyordu. Ancak bu kadar çok ileriye gideceklerini kendileri bile hesap etmedi.

MOTİVE OLAMADIK

Kocaelisporlu futbolcular maç ısınmasına çıkarken sahaya atılan sular ve edilen ağız dolusu küfürlerin ardından takımın daha da motive düşünüldü. Maç başından sonuna kadar küfür edildi, sahaya hiç durmadan yabancı cisimler atıldı ve bir bakıma öfke kusuldu. Tüm bunlara en iyi cevap saha içinde okkalı bir şekilde verilmeliydi. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı.

SIFIR SIFIR SIFIR

Yeşil siyahlılar 90 dakika boyunca koca bir hiçti. Denizli maçının 60. dakikasından sonra sezonun en felaket oyununu oynayan bu takımın, Bursa maçındaki görüntüsü de kelimelerle tarif edilemez türdendi. Ne oyun, ne mücadele, ne istek, ne coşku ne de bir plan… Koca bir hiç… Futbolda, sporda yenilgiler olacak tabii ki… Ancak bu şekilde bir yenilgiyi kabul etmek asla mümkün değil.

MEHMET ALTIPARMAK’A TEŞEKKÜRLER

Teknik Direktör Mehmet Altıparmak ile yollar ayrıldı. Altıparmak ile basının diyalogu gerçekten iyiydi. Kocaelispor antrenmanlarını takip eden 3-4 kişiye her daim yardımcı oldu, ufak tefek görüş farklılıkları olsa da basının hiçbir isteği geri çevrilmedi. Hem emekleri hem de samimiyeti için kendisine teşekkür eder teknik adamlık kariyerinde başarı dileriz.

SİNİR UÇLARI

Denizli ve Bursa maçlarındaki oyun Kocaelisporluları resmen futbolda soğuttu. Daha da sinirlendiren olay his! Evet, bu takımın sinir uçlarına bir şey oldu. Yenilmek ayıp değil, günah da değil. Ancak nefesin rakibin ensesinde olmazsa, kendi dünyana göre bir şekil benimsersen yanlış yaparsın. Yakışmadı… Özellikle son iki maçtaki oyunlar hiç yakışmadı!

FARKINDA MISINIZ?

Bu forma sıradan bir forma değil. Bu arma sıradan bir arma değil. Amatörü görmüş, çile çekmiş bir şehrin kulübünden bahsediyoruz. 90’lı yıllarda ülkeye meydan okuyan bir kulüpten bahsediyoruz Kocaelispor yıllarca kötü yönetildi, yıllarca siyasi bir malzeme olarak görüldü, yıllarca rant ve itibar kapısı oldu. Buradaki insanların hemen hemen hepsi kaçtı. Kalan enkaz ileKocaelispor’u gerçekten seven taraftar mücadele verdi.

BU KADAR KÖTÜ OLMADI

Gerçek olan şu ki Kocaelispor hiç bu kadar kötü yönetilmedi. Hiç bu kadar organizasyonsuz ve vizyonsuz kalmadı. Engin Koyun iyi, yardımsever ve samimi bir insan…Ancak iyi bir lider değil… Yönetimi de kendisi kurmadı. Yönetime partilerden ve STK’lardan 2’şer kişi atandı. Engin Koyun’un istemediği kişiler vardı, bu kişiler kapıdan kovuldu bacadan girdi, araya siyasi ya da eş dost sokularak yönetimde kalmaya devam edildi.

SAKİN

Böyle bir yapının ayakta kalma yoktu? Kalmadı da… Her kafadan bir ses çıkmasının, sürekli bir didişme ve gruplaşma hallerinin olmasının altında yatan hususların başında bu geldi. Kader haftalarına girildi. Bu futbolcularla gemiyi limana yanaşacak. Onlar da yönetim de çok iyi biliyor ki, filmin sonu iyi bitmezse sıkıntı çıkacak. Bu nedenle an itibari ile camianın sakin kalmaya devam etmesi gerekiyor.

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/9905381/once-hissetmen-sonra-oynaman-lazim